2018 Medomak Middle School meet - 4/24/2018                  
                                  Medomak HS                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 800 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Abie Morin                   Medomak Midd           5:13.98   10   
  2 Khyllie Cochran              Medomak Midd           5:14.03    8   
  3 Lauren Howland               Camden-Rockp           5:23.38    6   
  4 Linnea Andersson             Wiscasset              5:30.58    4   
  5 Allie Morse                  Camden-Rockp           5:33.86    2   
  6 Ava Tobias                   Camden-Rockp           5:36.70    1   
  7 Lily Stowe                   Camden-Rockp           5:36.84  
  8 Sadie Yeaton                 Wiscasset              5:37.33  
  9 Lily Martin                  Camden-Rockp           5:37.34  
 10 Mae Benner                   Wiscasset              5:39.32  
 11 Greer LaFiura                Camden-Rockp           5:45.97  
 12 Anabel Butcher               Camden-Rockp           5:47.60  
 13 Molly Jennings               Medomak Midd           6:04.98  
 14 Skye Ray                     Camden-Rockp           6:09.39  
 15 Eliza Nickelson              Camden-Rockp           6:09.68  
 16 Alexis Leeman                Wiscasset              7:11.53  
 17 Lyra Stevens                 Medomak Midd           7:26.49  
 -- Emma Deetjen                 Camden-Rockp                DQ   LOSS OF CONTACT
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ivy Merriam                  Camden-Rockp             10.40   4  10   
  2 Annie Vannoy                 Medomak Midd             10.65   3   8   
  3 Lauren Schenk                Camden-Rockp             10.98   4   6   
  4 Ahlivia Morris               STG                      11.05   5   4   
  5 Alma Bournival               Camden-Rockp             11.18   4   2   
  6 Zaniah Puchalski             Medomak Midd             11.24   5   1   
  7 Amelia Johnson               Camden-Rockp             11.26   3 
  8 Ali Tassoni                  Camden-Rockp             11.38   1 
  9 Molly Shook                  Camden-Rockp             11.80   2 
 10 Hannah White                 North Haven              11.89   5 
 11 Brenna Mackey                Camden-Rockp             12.09   2 
 12 Abie Morin                   Medomak Midd             12.18   2 
 13 Iris Casas                   Medomak Midd             12.30   5 
 14 Annie Edge                   Camden-Rockp             12.32   4 
 15 Grace K Campbell             BRES                     12.57   2 
 16 Mae Dostie                   Camden-Rockp             12.60   3 
 17 Lily Stowe                   Camden-Rockp             12.62   1 
 18 Teal Beavis                  BRES                     12.80   5 
 19 Anabel Butcher               Camden-Rockp             12.85   3 
 20 Reese Hesseltine             Medomak Midd             12.86   5 
 21 Lana Massengale              Camden-Rockp             13.22   3 
 22 Jasmine Rego                 Wiscasset                13.24   1 
 23 Daphne Walsh                 Camden-Rockp             13.51   3 
 24 Greer LaFiura                Camden-Rockp             13.73   2 
 25 Zoe Hansen                   Camden-Rockp             13.75   2 
 26 MacKenzie Neumann            Wiscasset                14.55   4 
 27 Sadie Yeaton                 Wiscasset                15.17   1 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anabel Butcher               Camden-Rockp             13.91   2  10   
  2 Ali Tassoni                  Camden-Rockp             14.21   1   8   
  3 Ahlivia Morris               STG                      14.72   7   6   
  4 Brenna Mackey                Camden-Rockp             14.94   1   4   
  5 Emily Mahoney                Medomak Midd             14.98   1   2   
  6 Felicity Whalen              Camden-Rockp             15.07   2   1   
  7 Tess Jalbuena-Cook           Camden-Rockp             15.08   5 
  8 Katie Thorn                  Camden-Rockp             15.17   3 
  9 Lauren Schenk                Camden-Rockp             15.36   6 
 10 Hannah White                 North Haven              15.45   7 
 11 Amelia Johnson               Camden-Rockp             15.60   3 
 12 Mae Dostie                   Camden-Rockp             15.62   2 
 13 Grace K Campbell             BRES                     16.02   1 
 14 Ariel Alamo                  BRES                     16.09   4 
 15 Ella Cushman                 STG                      16.14   7 
 16 Autumn Boody                 Medomak Midd             16.20   3 
 17 Evie Thissell                STG                      16.31   7 
 18 Reese Hesseltine             Medomak Midd             16.33   2 
 19 Teal Beavis                  BRES                     16.48   1 
 20 Falyn Harriman               BRES                     16.50   3 
 21 Avery Barter                 BRES                     16.67   4 
 22 Elizabeth Bowman             Medomak Midd             16.70   5 
 23 Aleah Sebrey                 Medomak Midd             16.80   5 
 24 Morgan Flanders              Medomak Midd             17.07   6 
 25 Izzy Kinney                  Camden-Rockp             17.15   5 
 26 Victoria Shacklett           Medomak Midd             17.26   3 
 27 Cassie Evans                 STG                      17.44   6 
 28 Lana Massengale              Camden-Rockp             17.55   2 
 29 Zaniah Puchalski             Medomak Midd             17.57   2 
 30 Mae Benner                   Wiscasset                17.64   3 
 31 Ava Schlosser                BRES                     18.09   6 
 32 Kate Campbell                BRES                     18.33   4 
 33 Isabelle Haskell             North Haven              18.56   4 
 34 Skye Ray                     Camden-Rockp             18.59   5 
 35 Amelia Murdock               STG                      18.97   7 
 36 Alivia Orr                   Wiscasset                19.26   4 
 37 Emma Deetjen                 Camden-Rockp             26.60   6 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaden Johnson                Camden-Rockp           6:20.10   10   
  2 Kara Andrews                 Camden-Rockp           6:20.26    8   
  3 Addie Cortese                Camden-Rockp           6:40.09    6   
  4 Zoe O'Brien                  Camden-Rockp           7:00.63    4   
  5 Emily Mahoney                Medomak Midd           7:10.03    2   
  6 Daphne Walsh                 Camden-Rockp           7:15.38    1   
  7 Avery Barter                 BRES                   7:20.52  
  8 Evie Thissell                STG                    7:23.52  
  9 Emily Gilliam                Wiscasset              7:25.65  
 10 MacKenzie Neumann            Wiscasset              7:25.85  
 11 Annie Edge                   Camden-Rockp           7:26.80  
 12 Ariel Alamo                  BRES                   7:34.53  
 13 Ava Tobias                   Camden-Rockp           7:34.68  
 
Event 9  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Camden-Rockport MS  'A'                             1:01.27   2  10   
  2 Medomak Middle School  'A'                          1:04.07   1   8   
     1) Autumn Boody                    2) Iris Casas                     
     3) Khyllie Cochran                 4) Zaniah Puchalski               
  3 Saint George School  'A'                            1:05.85   2   6   
     1) Isla Mitchell                   2) Ella Cushman                   
     3) Cassie Evans                    4) Ahlivia Morris                 
  4 Boothbay Region Elementary  'A'                     1:09.21   2   4   
     1) Ariel Alamo                     2) Avery Barter                   
     3) Ava Schlosser                   4) Falyn Harriman                 
  5 Wiscasset Middle School  'A'                        1:13.80   2   2   
     1) Molly Syrjala                   2) Jasmine Rego                   
     3) Jordan Jones                    4) Alivia Orr                     
 -- Camden-Rockport MS  'B'                            X1:04.22   1 
     1) Anabel Butcher                  2) Mae Dostie                     
 -- Boothbay Region Elementary  'B'                    X1:10.20   1 
     1) Teal Beavis                     2) Grace K Campbell               
     3) Kate Campbell                   4) Kathryn Hibbard                
 -- Medomak Middle School  'B'                         X1:10.54   2 
     1) Reese Hesseltine                2) Aleah Sebrey                   
     3) Abie Morin                      4) Morgan Flanders                
 -- Wiscasset Middle School  'B'                       X1:11.16   2 
     1) Sadie Yeaton                    2) MacKenzie Neumann              
     3) Emily Gilliam                   4) Linnea Andersson               
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ali Tassoni                  Camden-Rockp           1:10.38   3  10   
  2 Jazmine Balducci             BRES                   1:12.49   3   8   
  3 Alma Bournival               Camden-Rockp           1:12.65   1   6   
  4 Lauren Schenk                Camden-Rockp           1:13.69   2   4   
  5 Amelia Johnson               Camden-Rockp           1:16.60   1   2   
  6 Kara Andrews                 Camden-Rockp           1:17.89   4   1   
  7 Ivy Merriam                  Camden-Rockp           1:17.90   1 
  8 Katie Thorn                  Camden-Rockp           1:19.04   1 
  9 Bailey Curtis                Camden-Rockp           1:21.54   2 
 10 Jaden Johnson                Camden-Rockp           1:22.94   4 
 11 Iris Casas                   Medomak Midd           1:23.46   1 
 12 Zoe O'Brien                  Camden-Rockp           1:23.48   2 
 13 Aiden Pike                   Camden-Rockp           1:24.25   3 
 14 Allie Morse                  Camden-Rockp           1:25.09   2 
 15 Brenna Mackey                Camden-Rockp           1:25.86   4 
 16 Lauren Howland               Camden-Rockp           1:26.95   2 
 17 Marguerita Fairfield         Wiscasset              1:29.13   4 
 18 Eliza Nickelson              Camden-Rockp           1:29.65   3 
 19 Zoe Hansen                   Camden-Rockp           1:31.30   3 
 20 Lily Martin                  Camden-Rockp           1:33.83   2 
 21 Delfina de Acevedo Ramos     Camden-Rockp           1:34.03   4 
 22 Natalie Heavisides           Camden-Rockp           1:45.43   4 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Annie Vannoy                 Medomak Midd           2:59.99   10   
  2 Alma Bournival               Camden-Rockp           3:12.50    8   
  3 Ali Tassoni                  Camden-Rockp           3:16.42    6   
  4 Kara Andrews                 Camden-Rockp           3:16.72    4   
  5 Aiden Pike                   Camden-Rockp           3:25.51    2   
  6 Lauren Howland               Camden-Rockp           3:26.33    1   
  7 Emma Shackelford             Camden-Rockp           3:36.94  
  8 Khyllie Cochran              Medomak Midd           3:37.88  
  9 Greer LaFiura                Camden-Rockp           3:41.19  
 10 Grace Yanz                   STG                    3:54.98  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alma Bournival               Camden-Rockp             32.10   2  10   
  2 Zaniah Puchalski             Medomak Midd             32.69   1   8   
  3 Ivy Merriam                  Camden-Rockp             32.98   6   6   
  4 Felicity Whalen              Camden-Rockp             33.25   4   4   
  5 Brenna Mackey                Camden-Rockp             33.81   3   2   
  6 Tess Jalbuena-Cook           Camden-Rockp             34.17   5   1   
  7 Autumn Boody                 Medomak Midd             34.36   2 
  8 Falyn Harriman               BRES                     34.57   4 
  9 Lily Stowe                   Camden-Rockp             34.85   3 
 10 Reese Hesseltine             Medomak Midd             35.14   3 
 11 Mae Dostie                   Camden-Rockp             35.36   5 
 12 Bailey Curtis                Camden-Rockp             35.37   6 
 13 Aleah Sebrey                 Medomak Midd             35.98   4 
 14 Katie Thorn                  Camden-Rockp             36.00   3 
 15 Allie Morse                  Camden-Rockp             36.52   3 
 16 Emma Shackelford             Camden-Rockp             37.58   2 
 17 Ava Schlosser                BRES                     37.71   2 
 18 Teal Beavis                  BRES                     37.81   4 
 19 Izzy Kinney                  Camden-Rockp             38.01   6 
 20 Eliza Nickelson              Camden-Rockp             38.43   5 
 21 Zoe Hansen                   Camden-Rockp             39.00   4 
 22 Kathryn Hibbard              BRES                     39.01   5 
 23 Lily Martin                  Camden-Rockp             39.62   2 
 24 Victoria Shacklett           Medomak Midd             39.77   1 
 25 Delfina de Acevedo Ramos     Camden-Rockp             40.10   5 
 26 Isabelle Haskell             North Haven              40.64   6 
 27 Mae Gallace                  Camden-Rockp             41.74   3 
 28 Skye Ray                     Camden-Rockp             44.28   5 
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Camden-Rockport MS  'A'                             5:16.83   10   
  2 Medomak Middle School  'A'                          5:23.08    8   
     1) Elizabeth Bowman                2) Molly Jennings                 
     3) Emily Mahoney                   4) Annie Vannoy                   
  3 Camden-Rockport MS  'B'                             5:47.34  
     1) Kara Andrews                    2) Alma Bournival                 
     3) Addie Cortese                   4) Annie Edge                     
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tess Jalbuena-Cook           Camden-Rockp          30-05.00   10   
  2 Ahlivia Morris               STG                   27-06.00    8   
  3 Kathryn Hibbard              BRES                  25-00.00    6   
  4 Aiden Pike                   Camden-Rockp          24-08.00    4   
  5 Cassie Evans                 STG                   23-08.00    2   
  6 Molly Syrjala                Wiscasset             23-00.00    1   
  7 Jaelyn Crocker               BRES                  22-10.00  
  8 Emilie Crocker               BRES                  22-09.00  
  9 Autumn Boody                 Medomak Midd          22-04.00  
 10 Madison Nichols              BRES                  22-02.00  
 11 Emily Mahoney                Medomak Midd          21-10.00  
 12 Amelia Murdock               STG                   21-05.00  
 13 Felicity Whalen              Camden-Rockp          19-03.00  
 13 Jorja Field                  BRES                  19-03.00  
 15 Victoria Shacklett           Medomak Midd          18-09.00  
 15 Khyllie Cochran              Medomak Midd          18-09.00  
 17 Lyra Stevens                 Medomak Midd          18-08.00  
 18 Alexys Wilmot                Camden-Rockp          17-06.00  
 19 Allie Morse                  Camden-Rockp          17-05.00  
 20 Alivia Orr                   Wiscasset             17-01.00  
 21 Mae Gallace                  Camden-Rockp          16-09.00  
 22 Sadie Yeaton                 Wiscasset             16-00.00  
 23 Alexis Leeman                Wiscasset             13-06.00  
 24 Skye Ray                     Camden-Rockp          13-03.00  
 25 Emma Deetjen                 Camden-Rockp           9-01.00  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Morgan Flanders              Medomak Midd             73-01   10   
  2 Jaelyn Crocker               BRES                  62-02.50    8   
  3 Mae Dostie                   Camden-Rockp          57-07.50    6   
  4 Alexys Wilmot                Camden-Rockp             53-03    4   
  5 Elizabeth Bowman             Medomak Midd             52-02    2   
  6 Emilie Crocker               BRES                  51-11.75    1   
  7 Reese Hesseltine             Medomak Midd          49-06.25  
  8 Kathryn Hibbard              BRES                  49-02.25  
  9 Madison Nichols              BRES                  43-10.50  
 10 Lily Martin                  Camden-Rockp          37-04.25  
 11 Mae Gallace                  Camden-Rockp             33-11  
 12 Natalie Heavisides           Camden-Rockp          31-11.75  
 
Event 23  Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Thorn                  Camden-Rockp             71-03   10   
  2 Addie Cortese                Camden-Rockp             66-03    8   
  3 Morgan Flanders              Medomak Midd             66-00    6   
  4 Hannah White                 North Haven              61-09    4   
  5 Alexys Wilmot                Camden-Rockp             58-05    2   
  6 Felicity Whalen              Camden-Rockp             58-05    1   
  7 Molly Shook                  Camden-Rockp             54-03  
  8 Lyra Stevens                 Medomak Midd             52-04  
  9 Cassie Evans                 STG                      51-10  
 10 Molly Syrjala                Wiscasset                51-08  
 11 Maisie Mathiau               STG                      48-04  
 12 Madison Nichols              BRES                     48-00  
 13 Kara Andrews                 Camden-Rockp             46-08  
 14 Amelia Murdock               STG                      46-05  
 15 Kathryn Hibbard              BRES                     45-05  
 16 Jaelyn Crocker               BRES                     44-09  
 17 Emilie Crocker               BRES                     41-03  
 18 Aiden Pike                   Camden-Rockp             41-00  
 19 Isabelle Haskell             North Haven              40-01  
 20 Mae Benner                   Wiscasset                37-10  
 21 Elizabeth Bowman             Medomak Midd             37-07  
 22 Natalie Heavisides           Camden-Rockp             35-00  
 22 Mae Gallace                  Camden-Rockp             35-00  
 24 Alexis Leeman                Wiscasset                29-08  
 25 Jorja Field                  BRES                     21-03  
 -- Annie Edge                   Camden-Rockp              FOUL  
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Annie Vannoy                 Medomak Midd          12-05.00   10   
  2 Ahlivia Morris               STG                   11-09.50    8   
  3 Emily Mahoney                Medomak Midd          11-04.00    6   
  4 Molly Shook                  Camden-Rockp          11-00.00    3   
  4 Ivy Merriam                  Camden-Rockp          11-00.00    3   
  6 Aleah Sebrey                 Medomak Midd          10-08.00    1   
  7 Evie Thissell                STG                   10-07.00  
  8 Tess Jalbuena-Cook           Camden-Rockp          10-04.50  
  9 Autumn Boody                 Medomak Midd          10-04.00  
 10 Iris Casas                   Medomak Midd          10-01.00  
 11 Morgan Flanders              Medomak Midd          10-00.00  
 12 Khyllie Cochran              Medomak Midd           9-07.00  
 13 Bailey Curtis                Camden-Rockp           9-05.00  
 14 Delfina de Acevedo Ramos     Camden-Rockp           9-04.50  
 15 Izzy Kinney                  Camden-Rockp           9-02.50  
 15 Zoe O'Brien                  Camden-Rockp           9-02.50  
 17 Molly Syrjala                Wiscasset              9-02.00  
 18 Marguerita Fairfield         Wiscasset              9-01.50  
 18 Annie Edge                   Camden-Rockp           9-01.50  
 20 MacKenzie Neumann            Wiscasset              9-01.00  
 21 Addie Cortese                Camden-Rockp           8-06.00  
 22 Victoria Shacklett           Medomak Midd           8-05.00  
 23 Daphne Walsh                 Camden-Rockp           8-04.50  
 23 Elizabeth Bowman             Medomak Midd           8-04.50  
 23 Emily Gilliam                Wiscasset              8-04.50  
 26 Ava Tobias                   Camden-Rockp           8-02.00  
 27 Abie Morin                   Medomak Midd           8-01.50  
 28 Molly Jennings               Medomak Midd           8-00.50  
 29 Sadie Yeaton                 Wiscasset              7-09.50  
 29 Emma Shackelford             Camden-Rockp           7-09.50  
 31 Mae Benner                   Wiscasset              7-07.50  
 32 Kate Campbell                BRES                   7-02.50  
 33 Lana Massengale              Camden-Rockp           7-00.50  
 34 Jaden Johnson                Camden-Rockp           6-08.50  
 35 Lyra Stevens                 Medomak Midd           6-06.00  
 36 Natalie Heavisides           Camden-Rockp           6-01.00  
 37 Alivia Orr                   Wiscasset              6-00.50  
 38 Linnea Andersson             Wiscasset              5-09.00  
 39 Anabel Butcher               Camden-Rockp           5-01.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Annie Vannoy                 Medomak Midd          27-08.50   10   
  2 Zaniah Puchalski             Medomak Midd          25-07.50    8   
  3 Lauren Schenk                Camden-Rockp          24-07.50    6   
  4 Izzy Kinney                  Camden-Rockp          22-03.50    4   
  5 Zoe O'Brien                  Camden-Rockp          21-08.50    2   
  6 Evie Thissell                STG                   20-08.50    1   
  7 Amelia Johnson               Camden-Rockp          20-07.50  
  8 Delfina de Acevedo Ramos     Camden-Rockp          20-04.00  
  9 Daphne Walsh                 Camden-Rockp          20-03.00  
 10 Greer LaFiura                Camden-Rockp          20-02.50  
 11 Ava Tobias                   Camden-Rockp          19-01.50  
 12 Molly Syrjala                Wiscasset             18-00.00  
 13 Lana Massengale              Camden-Rockp          16-03.50  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Molly Shook                  Camden-Rockp           4-00.00   10   
  2 Zoe Hansen                   Camden-Rockp           3-10.00    8   
  3 Marguerita Fairfield         Wiscasset              3-08.00    5   
  5 Iris Casas                   Medomak Midd           3-08.00    2   
  6 Bailey Curtis                Camden-Rockp           3-08.00    1   
  6 Aleah Sebrey                 Medomak Midd           3-06.00  
  6 Lauren Howland               Camden-Rockp           3-06.00  
  6 Teal Beavis                  BRES                   3-06.00  
  9 Alexys Wilmot                Camden-Rockp           3-04.00  
 -- Emma Shackelford             Camden-Rockp                NH  
 -- Grace Campbell               BRES                        NH  
 -- Linnea Andersson             Wiscasset                   NH  
 -- Kate Campbell                BRES                        NH  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Camden-Rockport MS         248        2) Medomak Middle School     125   
    3) Saint George School         35        4) Boothbay Region Elementar  27   
    5) Wiscasset Middle School     12        6) North Haven School          4